Rezultati projekta DRES

Približujemo se zaključku enoletnega pilotnega projekta DRES: Testiranje uporabe drenovih jagod pri proizvodnji sadnih vin. V tem obdobju izvajanja projekta so nastali rezultati, ki so uporabni tako za sadjarje, vinarje, pobiralce in pridelovalce drnulj, jabolk in drugega sadja, kot tudi za ljubitelje  lokalnih produktov. Veliko smo se naučili, zato želimo to deliti.

Projekt je bil partnerski, v njem je sodelovalo 10 partnerjev tako iz stroke kot kmetijska gospodarstva. Prišli smo do zaključka, da mora biti pilotni produkt predvsem prenosljiv v prakso in zanimiv za kmetijska gospodarstva, saj bo tako zagotovljena kontinuiteta proizvodnje. Zaradi tega smo se odločili za proizvodnjo sadnega vina na osnovi jabolčnega soka z dodatkom plodov drnulje, s postopkom maceracije jagod v sadnem soku. Prototipiranje in osnovno razvojno delo je izvedel Center za raziskave vina Univerze v Novi Gorici.

Senzorična analiza je pokazala, da so sadna vina, obogatena s plodovi drnulje, imela višjo kislost in trpkost ter so bila manj sladka kot čisto jabolčno vino. Sadno vino z dodatkom drenovih jagod (10 %) je bilo opisano kot pijača z vonjem po pomaranči/Aperolu, rumenem sadju in jagodah. Poleg tega je barva sadnih vin, obogatenih z različnimi koncentracijami drnulj, variirala od svetlo bakrene do temno bakrene, kar dodatno prispeva k njihovi senzorični diferenciaciji in privlačnosti.

V sklopu projekta smo izvedli tudi usposabljanje o osnovah kletarjenja in senzorike za partnerske kmetije, opisali smo splošna navodila in smernice za predelavo novega produkta ter pridobljena znanja praktično preizkusili in širili. Ključna aktivnost projekta je bila, da smo izvedbo novega produkta testirali na treh kmetijskih gospodarstvih. Za razvoj, kakovost ter izmenjavo znanj je ključno povezovanje strokovnjakov in kmetov. Pilotni projekt DRES omogoča prav to: povezovanje, učenje, razvoj, praktično preizkušanje in širjenje spoznanj.

Več o projektu najdete na tej podstrani. Lahko si pogledate publikacijo ali video projekta, ki vsebujeta pridobljena znanja, izkušnje in rezultate DRES projekta.

Projekt je financiran s strani Evropske unije iz Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja in Republike Slovenije.