Rezultati projekta DRES

Približujemo se zaključku enoletnega pilotnega projekta DRES: Testiranje uporabe drenovih jagod pri proizvodnji sadnih vin. V tem obdobju izvajanja projekta so nastali rezultati, ki so uporabni tako za sadjarje, vinarje, pobiralce in pridelovalce drnulj, jabolk in drugega sadja, kot tudi za ljubitelje  lokalnih produktov. Veliko smo se naučili, zato želimo to deliti.

Projekt je bil partnerski, v njem je sodelovalo 10 partnerjev tako iz stroke kot kmetijska gospodarstva. Prišli smo do zaključka, da mora biti pilotni produkt predvsem prenosljiv v prakso in zanimiv za kmetijska gospodarstva, saj bo tako zagotovljena kontinuiteta proizvodnje. Zaradi tega smo se odločili za proizvodnjo sadnega vina na osnovi jabolčnega soka z dodatkom plodov drnulje, s postopkom maceracije jagod v sadnem soku. Prototipiranje in osnovno razvojno delo je izvedel Center za raziskave vina Univerze v Novi Gorici.

Senzorična analiza je pokazala, da so sadna vina, obogatena s plodovi drnulje, imela višjo kislost in trpkost ter so bila manj sladka kot čisto jabolčno vino. Sadno vino z dodatkom drenovih jagod (10 %) je bilo opisano kot pijača z vonjem po pomaranči/Aperolu, rumenem sadju in jagodah. Poleg tega je barva sadnih vin, obogatenih z različnimi koncentracijami drnulj, variirala od svetlo bakrene do temno bakrene, kar dodatno prispeva k njihovi senzorični diferenciaciji in privlačnosti.

V sklopu projekta smo izvedli tudi usposabljanje o osnovah kletarjenja in senzorike za partnerske kmetije, opisali smo splošna navodila in smernice za predelavo novega produkta ter pridobljena znanja praktično preizkusili in širili. Ključna aktivnost projekta je bila, da smo izvedbo novega produkta testirali na treh kmetijskih gospodarstvih. Za razvoj, kakovost ter izmenjavo znanj je ključno povezovanje strokovnjakov in kmetov. Pilotni projekt DRES omogoča prav to: povezovanje, učenje, razvoj, praktično preizkušanje in širjenje spoznanj.

Več o projektu najdete na tej podstrani. Lahko si pogledate publikacijo ali video projekta, ki vsebujeta pridobljena znanja, izkušnje in rezultate DRES projekta.

Projekt je financiran s strani Evropske unije iz Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja in Republike Slovenije.

Rezultati projekta PA-HAS

Iz strani pridelovalcev in članov društva pridelovalcev haskap jagod je prišla pobuda, da skupaj z strokovnjaki in svetovalci raziščemo možnosti za predelavo haskap jagode v alkoholno pijačo. Takega produkta na tržišču ni in večina kmetijskih gospodarstev iz ne-vinorodnih območij nimajo niti osnovnih enoloških znanj oziroma je njihovo znanje o predelavi sadnih vin zelo majhno.

Tako smo bili v zadnjem letu del enoletnega pilotnega projekta PA-HAS (Pilotna alkoholna pijača z uporabo haskap jagod), kjer smo skupaj z ostalimi osmimi partnerji razvili nov produkt – mirno sadno vino z uporabo haskap jagod, opisali splošna navodila in smernice za pridelavo omenjenega novega produkta in organizirali usposabljanje za partnerske kmetije. Ključna aktivnost projekta je bila, da smo izvedbo novega produkta testirali na štirih kmetijskih gospodarstvih. Mi smo bili eden izmed njih in moramo ob tej priliki izraziti hvaležnost za to zelo dobro izkušnjo.

Rezultati testiranj fizikalno kemijskih parametrov so pokazali, da dodajanje soka iz haskap jagod pomembno spremeni lastnosti sadnega vina že pri deležu 5%. Polovica kmetij bo s pridelavo novega produkta nadaljevala, polovica pa mogoče. Pridobljena pijača izkazuje veliko potenciala za prenos v redno predelavo. Zaradi svoje značilne barve in okusa ima velik tržni potencial.

Več o projektu najdete na tej podstrani. Lahko si pogledate publikacijo ali video projekta, ki vsebujeta pridobljena znanja in rezultate PA-HAS projekta.

Projekt je financiran s strani Evropske unije iz Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja in Republike Slovenije.